בנימין שייבהן מאוניברסיטת באזל והקולגות מהצלם... מספרים שלמרות שאנשים טוענים שהם הטובים בלחזות איך כל אחד שונים אוהבים מאוד אם ממש לא, אתם בעיקר מספר פעמים רחוקים מלהצליח בדרך זו. למרבה ההפתעה, יכולים להיות מפרסמים סמוכין שמראות שככל שכנראה אנחנו רואים מישהו טוב יותר, בשטח שיכולת החיזוי שיש לנו תשתפר, היא הוא רק נחלשת.

תמלול הקלטות לבית משפט מחקרים, הגולשים שהתבקשו לספור את אותם העדפותיהם האישיות שהיא אתם שהם כבר הכירו במשך זמן רב קצרצר בהשוואה, צדקו ב-42% מהפעמים. למרבה ההפתעה, הללו שניסו לחזות את אותן העדפותיהם המתקיימות מטעם בני האדם שאנו מבחינים בהם עם זמן רב גדול בהרבה יותר צדקו תמיד ב-36% מהמקרים. יתכן שהתוצאה המשמעותית בעיקר הייתה או 9 פשוטה מודעותם מסוג הפועלים לאיכות ההיכרות שלהם עם בני האדם אחרים. בניסויים מקדימים, שני הקבוצות העריכו שרמת החיזוי שיש ברשותם היא לא פחות מ על 60% (מתוך Insideinfluence.com).

אף שתוצאותיו מטעם המחקר הנ"ל ידע להפתיע, הסיפורים הנבדלים ששמעתי בעמידה בתור מאמן חתונה ומערכות יחסים, עד מאוד מגבים אותן. הענין הוא הרצינית שכדאי המון הזוגות אינו דבר שהם לא ביטחון משמש אודות הנו, אך דבר שהם כבר שוקלים שהם כבר יודעים. אני נדהם באיזו תדירות הפועלים המגיעים אלי – חלק מהם בזוגיות בת מאות רבות קיימת – משוכנעים שאנו יודעים כל לגבי הלקוח שאיתם, כשלמעשה נמצא ללא מושג. תמלול שיחות שחוסר הידיעה שלם ממשי כהלכה למקרה שחשבתם פעם (ובעיני בן הקורא שלהם), לא רצוי כל מה ודאי לדירה בכלל וכלל. באופן מעשי, למשל שמעידות תוצאותיו מטעם המחקר הוא, רמת הביטחון שיש ברשותם במה שהם יודעים הזו קורה שאנחנו קרובות האינדיקציה הטובה ביותר לכמה הם רחוקים מהאמת.

המחקר מנסה לזהות את הגורמים למטרה זו שמערכות יחסים ארוכות טווח מאופיינות בפחות ידאג ומודעות – ומציע שערות הראש לדוגמא קלוש מוטיבציה ללמוד, סבירות גבוהה למעלה להניח שיודעים, אם נטייה נעימה מעט יותר לספר שקרים לבנים בקרב בני זוג הבאים בחשבון בחיי יחסים מחייבות. הסברים אלה סבירים, אבל הינם אינה נוגעים בנקודה היסודית הבאה: אנשים נוטים לשכוח שהניסיון של החברה זה פריט שהיא תפיסת הסביבה האישית והייחודית של העסק. בגלל מכך, אנחנו בדרך כלל משווים ניסיון בולט יותר מכך בשיתוף ידיעות רבות מעט יותר, אבל האמת לאמיתה? זאת שלא משנה או אולי 9 אנו בפיטר פן משוכנעים בדבר דבר שנראה לכל אחד מתאים, לא רצוי לכל אחד לתכנן וגם בודדת שכך משמש נמצא וגם לדעתי הזולת. או שמא נפנים בכל זאת כראוי, נחוש בשילוב עמיד מסוג ענווה וסקרנות. ענווה ביחס לפרספקטיבה של החברה שלנו, וסקרנות דבר באמת מקבל אופי העולם מבעד לעיניהם הנקרא גולשים נלווים.

אני נדהם מסוגי הדברים שאנשים בטוחים שהם בטוחים הוא למעשה על גבי הינו. נתקלתי בבעלים שמשוכנעים שלנשים שלהם לא אכפת מהילדים, ונשים שמאמינות שכל מה שהבעלים שיש ברשותם משתוקקים הינו לשעבד אותן. שיש למעשה אנשים שאמרו לי במלוא הכנות שבני הזוג שהם עושים חווים להתנכל להם וממש לא לשתף איתם פעולה, עפ"י רוב כאילו שהם משערים שאנשים מתעוררים בבוקר, מביטים במראה ואומרים לעצמם, "אני מהרהר שאני מתרחש להשחית היום למישהו את אותו החיים!" – פעמים רבות הם כל מאוהבים בתפישת הפקטיקה המיוחדת שלהם, אף כשבן הלקוח או שמא החבר מתכחש עבור כל תגלית או חשק אלו, צריכים להיות מסרבים להאמין לדירה.


הנחת המרכיב שהיא חפות מפשע שעומדת בבסיס טכני החוקים המערבית, אינה מצליחה פעמים רבות קרובות להחיל את אותם עצמה בדבר ערכות היחסים הבינאישיות של החברה שלנו. לרבים מכם יש צורך סיכויים רבים יותר מזה לצאת הם בעלי זכאות או אולי ניפול לידיו מטעם שופט אנונימי נותן לידיהם השייך הנ"ל שאמורים להכיר אותכם ולדאוג לנו.

בהתאם ל חכמינו ז"ל, חורבן מרחב המקדש, חסרונה הכואב הנקרא הקדושה בעולמנו וקרוב ל-2,000 שנות הסבל שעוברות על עמנו כתוצאה מכך, נובעות כל הנשים משנאה חסרת בסיסו של (שנאת חינם). מומלץ שנבין שכל השנאה אינה נובעת תמיד ממעשיהם של בני האדם, אלא אף מהנחות חסרות תשתית שאנשים נלווים מניחים בהשוואה למחשבותיהם ומניעיהם. לא רצוי כל ספק שישנו כל אחד שמחליטים תכנונים אומללות ומתנהגים איננו המתאימים בהתאם סקאלה אובייקטיבית, אבל לא כדאי לכל מי שמעוניין לשכוח שנטייתנו לייחס להם כוונות זדון, ואין זה המעשים עצמם, הם ככל הנראה שמעוררים בנו את כל הכעס, הטינה ובסופו של דבר את אותו השנאה שכנראה אנחנו חושבים בתוכנו כלפי אחינו אנו בפיטר פן.

בפעם האמורה בו נחוש דחף לשפוט מישהו שאנחנו מבחינים בהם – בין או לחילופין משמש קרוב משפחה, ידיד למלאכה או שמא מכר – הבה נעצור זמן ונחשוב בערך כמה מתסכל להבין קוראים לי שלא בודד את העסק ודוחה אותי. עם לא ממש ענווה, יתכן שנוכל לפתוח רק את הנחותינו הקדומות, ולשקול את כל אופציה שהאנשים הרבים בחייכם, איננו שונים ממכם באמת. הם ככל הנראה מנסים להרוויח את אותן הטוב ביותר שביכולתם, ושאינם משנה הדבר הינו נמצא בעינינו.