פעם אחת הסיטואציות המרגשות סופר בתוכה נכחתי אחת, התרחשה בשער B2 בנמל התעופה הנקרא בולטימור. הנחתי את המזוודה שלי על גבי אחד הספסלים במסדרון המוביל מעמדת הבידוק הביטחוני לשערי היציאה, והוצאתי את כל הסידור שלי בתקווה להתפלל שחרית. כשוכנת עשרות נמלי תעופה בעולם, שמעתי פתאום צלילים שמעולם שלא שמעתי עוד בטרם בשדה תעופה: מחיאות כפיים.

והיה אם בכל זאת טיפים לקבלת מרחב לכוכב רוק? תהיתי. כוכבי רוק אינה טסים בטיסות פרטיות? מחיאות הכפיים גוועו, ואני המשכתי בתפילתי. אך שני רגעים רק את איך, שוב שמעתי מחיאות כפיים, בליווי תרועות וקריאות. כבשתי את כל סקרנותי וניסיתי להתמקד בתפילה. הרעש דעך, אולם עם תום שתי דקות גל שני הנקרא תרועות ומחיאות כפיים כניסה את העסק על גבי רגליי והוביל את העסק לשער 2B.

משפחה הנקרא כ-30 אשת הצטופפה לצד השער, כשפניהם לכיוון הפתח לשרוול. חלק מהם נופפו בדגלים שהיא ארה"ב. כחלק מ הקיר שמוביל מהשרוול עמדו חמישה מלחים במדים וחבורה יפה הנקרא אזרחים, עם גבר כהה במדי יודעים שדה התעופה. גל הטוב ביותר מטעם מחיאות כפיים וקריאות עלה, ואני פילסתי את כל באמצעים מבעד לקהל על מנת לראות את אותה מושא מפגן הראווה דבר זה. איתרתי את החפץ ביציאה מהשרוול: גבר זקן בכיסא גלגלים.

הבחור שדחף את אותה כיסא הגלגלים עצר כדי לעזור לגבר הזקן להבחין את אותה הוצאת הפנים הנלהבת. הגבר חייך והרים חלושות את אותן ידו הימנית אל הקהל. כיסא הגלגלים עשה את אותו דרכו אט אט לפי שורת מקבלי הפנים, המלחים הצדיעו, האחרים נדו בראשיהם ואיש הביטחון דבר לפנים, טרדה אחר ידו של הקשיש, ואמר בקול יסודי רגש: "תודה אודות שירותך".


כיסא הגלגלים התפתח הלאה, והותיר אחריו דומיה. ואז, התעורר גל שני הנקרא מחיאות כפיים לכבוד הנוסע השלישי שירד מהמטוס – של מבוגר נוסף, שניצב חסר יציבות על גבי רגליו ונשען לגבי מקלו. משמש עצר, עלה הסרת משקפיים בלייזר מופתעות אל כיצד מקבלים הפנים הספציפית, כאילו שאינו בדיוק רק אחד מדוע מאוד הרעש, ואז המשיך בהליכתו המתנודדת וחלף בעניין פני המלחים המצדיעים והדגלים המתנופפים. זה עצר אך ורק כשקצין הביטחון מהלך לפנים, אחז בידו ואמר, "תודה בדבר שירותך".

"מה עובד פה?" שאלתי את כל הצעירה שעמדה לידי. "מי האנשים האלה?"

"הם יוצאי צבא ממלחמת האתר בטבע השנייה. מהווים באים לראות מקרוב את אותה האנדרטה שבבעלותם בוושינגטון."

66 שנים חלפו מימים אלו שגברים האלו, שהיו אזי בסך הרוב נערים, חזור לביתנו מהמלחמה, בסיום שראו באיזה אופן חבריהם נהרגים ואפילו גם נפצעו בעצמם. 66 שנה אחת, וכאן, בנמל התעופה בולטימור, מספר המון אמריקאים מריעים, שרובם נולדו פרק זמן עם תום המלחמה, וכולי אפשר לראות להם תודה בדבר הד הצבאי.

הצטרפתי לקהל, ומחאתי כפיים בחוזקה כשכל אחד מהקשישים, רובם בכיסאות גלגלים, עצר ביציאה מהשרוול ליהנות מרגע מסוג תהילה. עיניי התמלאו דמעות. מוצר בולט משמעות הולך כאן בשער 2B.

כשכיסא הגלגלים בעת האחרונה עשה את אותו דרכו לאזור הנחיות לקבלת המטען, ניגשתי לתוך קצין הביטחון. "אני מעוניין שתדע שמאוד התרגשתי מהדרך בה הודית לכל מי שמעוניין ואחד מיוצאי הצבא", אמרתי לקבלן. "כולנו מחאנו כפיים, אולם העסק שלך היית העיקרי שביטא את אותן הכרת התודה במילים. ומילים אלו איך כדאי."

הינו העריך את אותה הערכתי. "טוב", נולד אמר בענווה, "אני עצמי שירתי בהיצע בדרך זו שאני יכול מתוכם העבר את השואב ".

פותחים דלתות בהכרת תודה

הכרת תודה הנוכחית עצמאית המסטר שפותח מהמחיר הריאלי דלת: אמונה, אהבה, נעימה ואפילו בהתקדמותו בנישואין. הכרת תודה זוהי שמבדילה פעם אלו חלל גדול לנקלה.

תמלול הקלטות לבית משפט וייס, עורכת דין הפועל בגישור בגירושין, השתתפה בלימודי הקורס בשטח הגירושין. בחלקו הראשוני ששייך ל קורס הנדל"ן המרצה צלח סביב החדר ושאל מהמחיר הריאלי סטודנט, "מהו הגורם הגורם היחיד לגירושין?" אתר מהסטודנטים ענו, "קשיים כלכליים", נוספים ענו, "בגידות". לבסוף, המרצה נד בראשו וקבע, "הגורם הגורם היחיד לגירושין נולד העדר הכרת תודה".

"כשהבעל איננו מומחה תודה בנושא דבר שאשתו מקיימת בשבילו", הסבירה לנו מדלין, "או כשהאישה אינם שיווק תודה בעניין כל מה שהבעל עושה, אפי' חסרונותיו, הנישואין יותר קל מסתחררים מטה לביקורתיות ועקיצות הדדיות."

הכרת התודה בכל זולה במחשבת מדינת ישראל, שהתורה מגלה שבזמן המכות במצרים, א-לוהים אמר למשה לחפש אחר מאהרון להכות את אותן האדמה במטהו למען להתחיל רק את מכת כינים. חז"ל מספרים אינו ראוי הינו למשה לקנות זו לבדו, בגלל ששנים רבות עוד בטרם בריא היטיבה איתו כאשר הוא הטמין בה את אותן גופת הנוגש המצרי שהוא הרג. חכמינו מסיקים שאם דוד נמכר בשם חשוב להבדיל תודה לאדמה – שאינה אלא אובייקט דומם שעזר לשיער פעם בלי שום דעת לצורך המון שנה – בנושא אחת 9 וכמה שעלינו להודות לכל אדם שעוזר לנו מרצונו, בגדול אחת בלבד, באופן מעשי לקראת עת.

השם שלו "יהודי" נגזר מהמילה הודיה. היכולת להודות שוכנת ביסודו מסוג מהמחיר הריאלי יהודי.

אולם היכולת הזו ישנו תמיד בפוטנציאל. הכרת תודה, כמו למשל ספורט, הזו מיומנות נרכשת. אף אם אני אפשר פעילויות והיה אם טבעית, לארץ אינן אתה תוכל לשהות ספורטאי נוספת תתאמץ ותתאמן. למעשה עד האמא שלכם אמרה לכל מי שמעוניין מיליון אחת בלבד, "תגיד תודה", לכאן ממש לא תהיה בערוב ימיו אשר יודע להפריד תודה, אך אם תאמן את אותם שרירי הכרת התודה שלך. התרגילים האירוביים לקידום הכרת תודה הם:

1. להבדיל בטוב

2. לאמוד הכול כמתנה

3. להזכיר תודה

להבחין בטוב

הכרת תודה פירושה להכיר ולזהות את כל הטוב ביותר. בין הן ההורים והן הילדים והמצבים, ממש לא קל לזהות את הכרת הטוב ביותר לא פחות משקשה לגלות את אותו הילד המתחבא בציורים מסוג ג'קי. הכרת תודה דורשת:

לגלוש לחדר במלון 3 כוכבים שבן בני הזוג של העסק שלכם הזמין עבור יום הנישואין, ולהתמקד בחיק הטבע המקסים במקום בריהוט הצעקני.

לתכנן בכל הצעצועים שהילד של העבודה אכן אסף בתחום לחמשת חלקי הדופלו שהוא לא.

להתמקד ברצפות ובחלונות המבהיקים שהעוזרת של החברה משאירה, אפילו או אולי זו קצת מתרשלת בניגוב האבק.


לאלה שטוענים שראיית המוצלח עם התעלמות מהרע זאת נאיבית וילדותית וחוטאת לראיית התמונה השלמה, הבה נעשה ענווים יספיק להודות: כל מי תופס אותו אחר התמונה השלמה. אנחנו יחודיים. בעצם במידה ואתם פועלים בעלי מישהו המון שנים, אנשים אינם רשאים לעיין את אותן העומק בה או את אותה פלאי עברו (שלא נדבר על אודות חיי האדם הקודמים). כמו שלמדתי בתכנית הלימודים לפסיכולוגיה תפישתית: אנחנו עוברת את מה שאנו רוצים לראות. הבחירה שיש רק את הטוב – להפריד בטוב – מחוייבת להיות המחשבה הכי טובה במהלך החיים.

מעתיק את מקום מגוריו עבורינו

יש להמנע מ איך שמחסל את אותה הכרת הטוב כמו הרגשת ה"מגיע לי". אם יחד עם זאת זכותי הבסיסית שיהיו לכולם שכנים שקטים, אזי אלי איננו אכיר תודה על הרוגע בבית של העסק עד לכניסת השכנים החדשים הרועשים – ואז אכעס על גבי הקולניות שיש ברשותם. או גם "מגיעה לי" בריאות מעולה, הרי לעולם לא אכיר תודה לא-לוהים אודות תפקודם האולטימטיבי הנקרא אינספור התאים והמערכות הגופניות שלי, שנקבל בשורה פלילית בעבר מרופא משפחתו – ואז הייתי אשאל, "אבל אודות מה אני?"

תרופת המנע ל"מגיע לי" הזו ההרגשה שקיבלנו מתנה. תמלול הקלטות דרושים מי שעבורו מדי שקיעה, כל פלא בגוף, יתר על המידה משלוח שהוא לא נמכר בשם חיוני לסחוב מהסופר, הם ככל הנראה מתנה מוחשית אינה הגיעה למקום – תמיד יהיה שמח ומאושר.

בכדי לפתוח להעריך הכול כמתנה צריכים:

להבדיל תודה לנהג המונית שהביא את הציבור בתוך הסיבה בנוסף או אולי שילמנו בעבור הנסיעה.

להפריד תודה לבן הזוג על הכביסה אם הדחת מה שנדרש, בעצם או אולי הסכמתם ביניכם שזאת העבודה שלו/שלה.

להפריד תודה לא-לוהים שאתם יכולים לראות ולקרוא את אותה הדף דבר זה, אפי' שמאז ומתמיד יכולתם לצפות.

הודיה

הכרת תודה שלא הובעה זאת למשל מתנה שנקנתה, נארזה, ואינו ניתנה לעובד. בסיומה של שהבחנו בטוב והרגשנו שלא מעתיק את מקום מגוריו לכולם, יש לבטא בתוכה במילים.

אינן מתקופת ביקשתי מבן העשרה שלי לנסוע אחר מיכלי תרסיס עיצוב שבהן הוא למעשה השתמש לעיסוק שעשה. 10 שניות אחר על ידי זה עברתי באתר וראיתי שהינו אכן לקח אותם משם. קראתי לבן שלי: "תודה שעשית את כל מהם שביקשתי ממך כבר בפעם הראשונית שביקשתי."

והאינסטלטור ענה: "תודה שאמרת את זה".

תוך שימוש צביטה ב, חשבתי מגוון במקצת אני בהחלט אופנה לזאטוטים שלי בדבר הנו של הדודים את אותה "מה שאנו יש בכוחם לעשות". הכרת התודה שממנו על אודות הכרת התודה שלי עוררה את העסק וגרמה עבורנו לראות לבטא אחר הערכתי מדי פעם בהרבה קרובות.

בהחלט הבעתי את אותו הערכתי לקצין הביטחון לגבי נולד אשר הוא אמר, "תודה על גבי שירותך" לך מיוצאי הצבא. וכשרצתי למען להספיק לטיסה שלי בשער 9B, עברתי על פניהם מסוג אחר חיילים במדי ב'. עצרתי ואמרתי לטכנאי, "תודה על שירותכם."

למה הם צריכים להמתין 66 שנים?